
КАК ДА ИЗБЕРЕМ АКТИВНИ ТОНКОЛОНИ
При избор на подходящи тонколони е нужно да се консултирате с експерти и да го обмислите, защото е наистина трудна задача. За да разберете разликите между активните тонколони и пасивните тонколони прочетете статията: „Активни vs. пасивни тонколони“, но а ако вече сте решили да се спрете на пасивни тонколони се насочете към статията: „Как да изберем пасивни тонколони“, тя ще помогне за правилния избор. Но все пак, ако търсите както лесна за използване, така и компактна и преносима тонколона, която е с минимален брой кабели и допълнителни усилватели, това означава че сте на правилното място, защото се нуждаете точно от активна тонколона.
Активните тонколони са много по-лесни за ползване и избиране, защото всички компоненти, които са нужни за една добре работеща тонколона са вече инкорпорирани вътре в самата тонколона. След покупката на активна тонколона, ще можете директно да я включите в източника и следователно да имате желания от вас звук без дори да ви е нужна допълнителна техника, както е при пасивните тонколони, където наличието на усилвател е задължително.
I. Въпрос: Колко и колко? Зададените въпроси се отнасят до големината на тонколоните и техният брой. Първо помислете за големината на помещението, което тонколоните ще озвучават – няма значение дали това е просто една малка стая или концертна зала. Важно е да прецените големината, формата и локацията на самото пространство (помещение), за да можете лесно да обмислите колко мощни тонколони ще трябват и колко да бъде техният брой. Определете вашият бюджет и помислете върху това: Търсите ли конкретна марка или по-скоро сте се насочили основно към характеристиките на самото озвучителното тяло.
II. Насочване по разположение: Локация, локация, локация… Изключително важна точка над която да помислите. Която важи за това къде смятате да позиционирате вашите тонколони. Има значителна разлика дали ще бъдат поставени върху мебел, до стената, на рафт или където и да е вашият избор за това. Ако сте се спрели за на последният вариант то тогава бихме могли да ви съветваме да изберете нещо по-мъничко, което свири бас само до 80Hz, тъй като шансовете, че басът ще се отблъсква от стените на шкафа и в по-лош случай – ще предизвика нежелан резонанс. Ако сте решили да се спрете на наистина висококачествени тонколони подходящи да стоят на земята, първото нещо което трябва да направите е да проверите дали избраното от вас помещение е подходящо за подобен тип озвучително тяло. За целта можете да застанете в средата на стаята и плеснете с ръце и ако има наличие на ехо, то тогава помислете дали не бихте могли да използвате друга стая, която да бъде по подходяща. Ако варианта за друга стая отпадне, то тогава може да запълните тази с малки предмети или растения например.
III. Очаквания: Чувствителност... С активните тонколони въпроса със силата на звука остава, но от друга страна не се налага да се тревожите за усилватели. Помислете много добре за какво точно ще използвате тонколоните и какво е вашето очакване от тях. (сила на звука) Дали тонколоните ще трябва да озвучават малка стая или голяма, защото това е от огромно значение, затова при избора на подходяща тонколона трябва да обърнете изключително внимание на чувствителността. Но главното правило все пак остава, и то е да изберете тонколона с чувствителност от 80dB до 88dB на ват, (към по-ниския спектър) или от 89dB до 100dB на ват, (към по-горния спектър).
Въпреки че е наистина по-лесен избора за активна тонколона, крайният резултат зависи много от това какви са вашите очаквания, вашата цел и не на последно място вашият бюджет. Ако имате нужда от професионален съвет, не се колебайте да се свържете с нашите консултанти. И се надяваме нашите насоки да са ви от помощ. А ето и няколко модела активни тонколони, на които клиентите ни често се спират: